Vonios kambario įrengimo ABC: vonia ar dušo kabina?

Šiuolaikinis vonios kambarys – tai stilingai įrengta patalpa, kurioje galime ne tik nusiprausti, bet ir pailsėti po sunkių dienos darbų. Suplanuoti funkcionalų, komfortišką ir akiai malonų vonios kambarį – nelengva užduotis. Kaip teigia vonios kambario ekspertai, nusprendę įsirengti ar atnaujinti vonios kambarį, turėtume pradėti nuo kelių esminių klausimų:
1. Ar Jūsų vonios kambaryje stovės vonia ar dušo kabina?
2. Ar rinksitės pakabinamą ar pastatomą unitazą?
3. Ar montuosite potinkinius ar virštinkinius maišytuvus?
4. Ar Jūsų praustuvas bus su baldu ar be jo?
5. Kokius aksesuarus rinksitės?
6. Kokio tipo gyvatuką / rankšluosčių džiovintuvą pirksite?
Atsakę į šiuos klausimus, kur kas greičiau ir lengviau įgyvendinsite savo svajonių interjero viziją. Tačiau apie viską nuo pradžių – praktika rodo, kad viena didžiausių dilemų, su kuria susiduriame įrengdami vonios kambarį, – tai sprendimas, ką pasirinkti: vonią ar dušo kabiną? Vieno teisingo atsakymo čia nėra ir negali būti – viskas priklauso tiek nuo vonios kambario erdvės, tiek nuo žmogaus poreikių ir gyvenimo būdo.

Vonia: privalumai ir trūkumai
Daugelis specialistų sutinka, kad vonia visuomet turės daugiau privalumų nei dušo kabina, kadangi ji yra universalesnė ir, net be specialių durų ar sienelių, ja galima naudotis taip pat kaip ir dušu. Be to, vonia gali būti naudojama kaip terapinė priemonė, skirta atsipalaiduoti ar mėgautis įvairiomis grožio procedūromis (pvz., į vonią galima įsiberti gydomųjų druskų). Iš kitos pusės, dermatologai pastebi, kad ilgai mirkstant karštoje vonioje gali išsausėti oda. Be to, maudantis vonioje išnaudojama daugiau vandens nei prausiantis duše.
Nors įprastai teigiama, kad vonia užima daug vietos, o tai gali sukelti nepatogumų, UAB „Vilpra“ generalinis direktorius Martynas Vėgėlė teigia, kad išskirtinai platus „Vilpros“ vonių asortimentas leidžia pasiūlyti individualius sprendimus, atitinkančius kiekvieno pirkėjo poreikius: „Bendradarbiaujame su tarptautinį pripažinimą pelniusiais gamintojais, tarp jų – „Jika“, „Roca“, „Kaldewei“, „Vispool“ ir kt., kad savo klientams galėtume pasiūlyti aukščiausią kokybę ir išskirtinį dizainą, kuris prisitaikytų prie Jūsų erdvės reikalavimų“. M. Vėgėlė atkreipia dėmesį, kad renkantis vonią, reikėtų įvertinti jos formą, dydį ir medžiagiškumą. Akrilinės vonios leidžia įgyvendinti plačias dizaino galimybes, yra lengvai valomos, restauruojamos ir ilgiau išlaiko šilumą, tačiau jos yra jautresnės abrazyvinėms valiklių dalelėms, todėl reikia atsargiau rinktis valymo priemones, saugoti paviršių nuo pažeidimų. Plieninės vonios vertinamos dėl savo atsparumo, lengvumo ir ilgaamžiškumo, tačiau čia vanduo kiek greičiau atšąla, be to, vonia gali skleisti erzinantį triukšmą. Ketaus vonios turi storesnes ir šilumai nelaidžias sieneles, todėl ilgiau išlaiko vandens temperatūrą ir pasižymi patvarumu, tačiau yra gana sunkios, o atsiradus įskėlimams – nerenovuojamos. Akmens masės vonios išsiskiria subtilia elegancija, yra ilgaamžės ir itin patvarios, atsparios cheminėms valymo medžiagoms ir lengvai atnaujinamos, tačiau reikalauja nemažų pradinių investicijų. „Pirkėjų poreikiai yra skirtingi ir mes esame tam, kad galėtume prie jų prisitaikyti. Esame sukaupę ilgametę patirtį ir žinių, kad galėtume patarti ir padėti Jums priimti sprendimą, kuriuo būsite patenkinti. „Vilproje“ rasite akrilines, plienines, ketines, akmens masės vonias, be to, atsižvelgiant į vonios kambario interjerą bei išmatavimus, galime Jums pasiūlyti įvairaus dydžio ir pločio kampines, stačiakampes, asimetrines ar laisvai statomas vonias“.
Vonios privalumai:
•    Puikiai tinka atsipalaiduoti po ilgos dienos, ypač tuomet, jei skauda raumenis.
•    Vonios yra mėgstamos dėl galimybės mėgautis įvairiomis grožio procedūromis.
•    Vonia gali tarnauti ir kaip dušo kabina.
•    Vonioje patogiau prausti mažus vaikus.
•    Itin plati dydžių, formų ir dizaino įvairovė vonias leidžia pritaikyti praktiškai bet kokioje erdvėje.
•    Šiuolaikinės vonios pasižymi įvairiomis funkcinėmis galimybės, pvz., turi oro purkštukus, atlieka sūkurinės vonios funkcijas ir kt.
•    Lyginant su dušu, vonią prižiūrėti yra lengviau.
Vonios trūkumai:
•    Į vonią sudėtingiau įlipti / išlipti vyresnio amžiaus ir judėjimo problemų turintiems žmonėms.
•    Vonia visuomet užims daugiau vietos nei dušo kabina.
•    Dažnas mirkimas karštoje vonioje gali pakenkti Jūsų odai.
•    Prausiantis vonioje išleidžiama daugiau vandens.
•    Maudynės vonioje reikalauja kur kas daugiau laiko.

Dušo kabina: privalumai ir trūkumai
Dušo kabina taupo ne tik vonios kambario erdvę, bet ir laiką. Daugelis ekonominės klasės viešbučių kambariuose montuoja ne vonias, o dušus, kadangi jų visiškai pakanka asmeninei higienai palaikyti, o vidutinio sudėjimo žmogus puikiai jausis 80×80 cm dydžio dušo kabinoje. Dušas leidžia kur kas efektyviau planuoti laiką, todėl tai puikus sprendimas žmonėms, kurie dažnai prausiasi, pvz., sportininkams, kasdien plaukus trenkančioms moterims ir pan. Kalbant apie dušo kabinos trūkumus, paprastai išskiriama sudėtingesnė jų priežiūra. Be to, jei renkatės pigesnius gaminius, gali būti, kad jau po pusmečio dušo kabinos naudojimo teks eiti ieškoti naujų tarpinių, ratukų ar kitų dušo kabinos detalių, o tai, žinoma, pareikalaus papildomų išlaidų. Kad išvengtumėte finansinių nuostolių ateityje, rinkitės visame pasaulyje gerai žinomų gamintojų prekes, atitinkančias griežtus eksploatacinius reikalavimus. UAB „Vilpros“ asortimente rasite Švedijos gamintojo „IFO“, vienų stipriausių Čekijos prekės ženklų „Jika“ ir „Roltechnik“ bei kitų vonios kambario įrengimo specialistų dušo kabinas ir vonios kambario įrangą, kuriai suteikiama ilgametė kokybės garantija.
Dušo kabinos privalumai:
•    Dušo kabina taupo Jūsų laiką ir puikiai tinka kasdieniam prausimuisi.
•    Dušo kabina užima mažiau erdvės nei vonia.
•    Prausiantis dušo kabinoje sunaudojama mažiau vandens.
•    Dušu patogiau naudotis vyresnio amžiaus ar judėjimo problemų turintiems žmonėms.
•    Šiuolaikinės dušų kabinos pasižymi plačiomis funkcinėmis galimybėmis, pvz., turi oro purkštukus, garų funkcijas ir kt.
Dušo kabinos trūkumai:
•    Dušo kabinos reikalauja gana intensyvios priežiūros.
•    Naudotis dušu nepatogu, jei auginate mažus vaikus.
•    Priešingai nei vonioje, dušo kabinoje ilsėtis nepatogu.

Ką rinktis, jei vonios kambario erdvė yra nedidelė?
Jei gyvenate nuosavame name arba turite itin didelį vonios kambarį, greičiausiai norėsite įsirengti tiek vonią, tiek dušo kabiną. Tačiau, ką daryti tuomet, jei vonios kambarys yra nedidelis? Ekspertai sutinka, kad tuo atveju, jei Jūsų vonios kambarys yra išties mažas, pvz., siekia vos 3 kvadratinius metrus, vonia sukels gana daug nepatogumų, kadangi sumontavus vonią nebeliks erdvės praustuvui, ką jau kalbėti apie skalbyklę ar didesnę spintelę. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis dušo kabiną, ypač tuomet, jei maudynės vonioje nėra Jūsų mėgstamiausias užsiėmimas, pvz., jei noras pasilepinti kyla vos kartą ar kelis per mėnesį.

Kodėl svarbu gerai apgalvoti dušo kabinos dizainą?
Kadangi mažoje vonioje svarbus kiekvienas centimetras, vietoje vonios pasirenkant dušo kabiną, lieka pakankamai vietos spintelei, skalbyklei (ir džiovyklei virš jos). Jei renkatės dušo kabiną mažai patalpai, rekomenduojame pirmenybę skirti skaidriam stiklui. Nors matinis stiklas yra praktiškesnis dėl savo priežiūros, jis optiškai sumažina vonios kambario erdvę. Ir priešingai, – skaidrus stiklas, didelių matmenų plytelės ir vientisa balta spalva optiškai padidins net ir mažiausią patalpą. Primename, kad labai svarbu įsigyti patikimų gamintojų santechnikos prekes, leidžiančias susikurti ne tik gražų ir šiuolaikišką, bet ir praktišką bei kompaktišką vonios kambarį.
Dušo formos pasirinkimą lemia vonios kambario erdvė ir išplanavimas. Jei patalpa itin maža, praktiškesnis sprendimas – pusapvalė dušo kabina su stumdomomis durimis. Galime užtikrinti, kad itin plati dušo kabinų dizaino pasiūla prisitaikys prie individualaus interjero ir kiekvieno kliento poreikių, nepriklausomai nuo to, ar Jūsų namuose dominuoja klasika, ar jaučiamos modernizmo idėjos. Šiuo metu sparčiai populiarėjantis sprendimas – graviruotos dušo kabinos. Naudojant specialią lazerių technologiją ant išorinio dušo kabinos paviršiaus gali būti išgraviruojami patys įvairiausi raštai. Kadangi graviravimo metu stiklo paviršius nėra pažeidžiamas, dušo kabina išlieka visiškai saugi ir nereikalauja jokios papildomos priežiūros. Dėl modernių technoligijų naudojimo graviravimui galima rinktis bet kokio sudėtingumo paveikslą, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi piešiniai atrodo gražiai ant varstomų ar susilankstančių durų, be to, graviravimas neatliekamas ant pusapvalių kabinų. Jei norite pamatyti, kaip tai atrodo gyvai, kviečiame užsukti į „Vilpros“ saloną Klaipėdoje (adresu Minijos g. 42) ir ekspozicijoje apžiūrėti graviruotą „Radaway“ dušo kabiną.

Ar mažame vonios kambaryje galima turėti ir vonią, ir dušo kabiną?
Esant galimybei geriausia numatyti ir vonią, ir dušo kabiną, tačiau tai įmanoma ne visuomet. Vonios kambario ekspertai teigia, kad abu sprendimus galima suderinti turint kiek didesnį, pvz., 5,6 kvadratinių metrų, vonios kambarį. Jei vonios kambaryje netelpa standartinė klasikinė vonia, galima rinktis mažo formato (pvz., 70×120 cm) vonią ir, sumontavus dušo kabinos duris, sukurti dušo erdvę. Iš tiesų, pastačius sienelę, galime turėti „du viename“ – ir vonią pagulėti, ir dušą nusiprausti. Žinoma, vonia su sienele niekuomet neatstos tikros dušo kabinos, kurioje galima maudytis nebijant, kad vanduo pateks ant grindų ar vonios baldų. Vis dėlto, rinkdamiesi patikimų gamintojų baldus ir investuodami į patikimą hidroizoliaciją, turėtumėte išvengti bet kokių drėgmės sukeliamų problemų.
Taupant vietą praustuvą galima įrengti virš vonios, vis dėlto, tai nėra pats patogiausias sprendimas. Suprasdami pirkėjo poreikius, vis daugiau gamintojų siūlo praktiškus baldus, atitinkančius mažos vonios kambario koncepciją, todėl vandenį taupantis kombinuotas unitazas, kiek daugiau nei 60 cm siekiantis praustuvas ir erdvi dušo kabina gali tilpti net ir į 1,2×2,6 m dydžio vonios kambarį. Dar viena galimybė – rinktis dušo kabiną su gilesniu padėklu, kuris galėtų atlikti mažos vonelės funkciją, tačiau šiuo atveju turėsite susitaikyti su tuo, kad įlipti ar išlipti iš dušo kabinos nebus patogu, o tokių maudynių kaip vonioje, taip pat neturėsite.

UAB „Vilpra“ – individualūs sprendimai, aukšta kokybė ir kvalifikuoti specialistai
Kad vonios kambarys atitiktų visus Jūsų reikalavimus, būkite kūrybingi, drąsiai kelkite klausimus ir bendraukite su šios srities profesionalais. „Mes suprantame šiuolaikinio pirkėjo poreikius, todėl savo klientams siūlome ne tik aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančią vonios kambario įrangą, bet ir ilgametę patirtį turinčių specialistų komandą, kuri, racionaliai įvertinusi Jūsų poreikius ir technines vonios kambario galimybes, pasiūlys tinkamiausius sprendimus, profesionalią įrangą ir patikimus montavimo partnerius“, – sako Martynas Vėgėlė ir primena, kad net ir nedidelė klaida gali pareikalauti milžiniškų išlaidų ir daugybės valandų darbo, todėl visuomet pasitarkite su ekspertais, galinčiais išspręsti bet kokius klausimus individualioje situacijoje.