Patalpų vėdinimas su rekuperacija: ką svarbu žinoti?

Šiuolaikinės vėdinimo sistemos yra svarbiausias patalpų oro kokybės gerinimo sprendimas, užtikrinantis maksimalų komfortą ir žmogaus organizmui reikalingą mikroklimatą. Tinkamai įrengta rekuperacinė sistema sugrąžina iki 95 proc. šilumos ir prisideda prie sveikesnės gyvensenos. Moksliniai tyrimai rodo, kad lauke esančio oro drėgmės ir sudėties parametrai yra aukštų kokybinių rodiklių, todėl šio oro tiekimas į patalpas gerina bendrą savijautą, be to, nuolatinė oro cirkuliacija padeda šalinti namuose susikaupusią drėgmę ir kvapus. Tiesa, skubėti neverta – „Vilpros“ ekspertai primena, kad projektuojant patalpų vėdinimo sistemas, labai svarbu nustatyti tinkamą šių sistemų galingumą, kuris turi atitikti ne tik gyventojų poreikius, bet ir techninius pastato reikalavimus.

Kodėl ir kada reikalinga vėdinimo sistema su rekuperatoriumi? 
Neretai išgirstame klausimą – kam išvis reikalingas patalpų vėdinimas? Juk mūsų seneliai ir tėvai gyveno be priverstinio mechaninio vėdinimo ir jautėsi visiškai gerai. Čia svarbu suprasti, kad anksčiau statomiems namams nebuvo keliami aukšti šilumos ir ekonomiškumo reikalavimai, todėl šie pastatai nebuvo visiškai sandarūs ir lauke esantis oras patekdavo į patalpas, tokiu būdu užtikrindamas nuolatinę oro cirkuliaciją.
Šiuolaikiniai pastatai projektuojami taip, kad būtų užtikrintas maksimalus šilumos išsaugojimas. Tai reiškia, kad tokie namai yra ne tik šilti, bet ir sandarūs, oro apykaita čia yra gerokai mažesnė, todėl keičiasi patalpų mikroklimatas ir kaupiasi drėgmė. Kitaip sakant, pastatams tampant vis sandaresniems, natūralių vėdinimo kanalų paprasčiausiai nebeužtenka. Pagal ES teisės aktus visi naujai statomi namai turi atitikti A arba A+, A++ energetinio efektyvumo klasę, todėl patikima rekuperacinė vėdinimo sistema yra būtinas elementas, užtikrinantis mūsų komfortą ir patogumą. Mechaniškai cirkuliuojamas oras – tai garantija, kad namuose vyraus sveikas mikroklimatas, nesusidarys pelėsis, o patalpos bus efektyviai vėdinamos jų neatvėsinant.
Kad darbai vyktų sklandžiai, apie vėdinimo sistemos įrengimą reikėtų galvoti jau pačioje statinio projekto pradžioje, kadangi vėliau gali kilti problemų, kurias išspręsti bus gana sunku ir brangu, pvz., gali paaiškėti, kad pritrūko lubų aukščio, todėl nėra kaip paslėpti vamzdynų. Jei įmanoma, vėdinimo sistemą projektuokite dar prieš pradėdami statybas, kad inžinierius projektuotojas atliktų reikalingus skaičiavimus, įvertintų oro apytakos reikalavimus, uždarų patalpų tūrį ir konkrečios erdvės oro užterštumo lygį.

Kas yra rekuperatoriai ir kuo jie skiriasi?
Rekuperatorius yra mechaninės ventiliacijos įrenginys, kuris taupo šilumą ir patalpoje esantį orą keičia šviežiu lauko oru. Šios įrangos darbo principas iš esmės nėra sudėtingas. Naudojant rekuperatorių, lauke esantis oras patenka į patalpą per ortakius, tačiau, visų pirma, oras pereina per šilumokaitį – čia jis sušildomas ir nukreipiamas į statinio vidų. Nors šis veikimo principas, atrodytų, veikia taip pat kaip ir namo šildymo sistema, iš tiesų rekuperatoriaus šilumokaitis šaltą orą sušildo panaudodamas šilto oro energiją, kuri yra šalinama iš namo, todėl oro šildymui papildoma elektros energija paprastai nenaudojama. Vasaros metu sistema veikia atvirkščiai, t. y. iš patalpų šalinamas oras padeda atvėsinti iš lauko patenkantį karštą orą ir taip sukuria reikalingą mikroklimatą statinio viduje. Tyrimai rodo, kad naudojant vėdinimo sistemas su rekuperatoriumi, lauko oro šildymo ir šaldymo išlaidos sumažėja nuo 50 iki 95 proc. Be to, specialūs filtrai, esantys vėdinimo įrenginyje, efektyviai valo orą, saugo nuo įvairių dulkių, nešvarumų, bakterijų ir virusų, kurie gali patekti iš lauko. Tai ypač svarbu tuomet, jei gyvenate didmiestyje arba netoli judrių gatvių.
Rekuperatoriai skirstomi į dvi dideles grupes: plokštelinius ir rotacinius rekuperatorius. Jų pasirinkimas priklauso nuo klientų poreikių, norų ir sąlygų. Kvalifikuoti „Vilpros“ specialistai suteiks išsamią informaciją apie rekuperatoriaus įrengimo galimybes, todėl, jei turėtumėte abejonių ar klausimų, visuomet kreipkitės į mus.

Laiko patikrinta kokybė ir dėmesys kliento poreikiams
Rekuperacinė sistema užtikrina aukštus energetinio efektyvumo rodiklius, kadangi padeda grąžinti net iki 95 proc. šilumos, be to, iš lauko ateinantis oras yra švaresnis, todėl jo panaudojimas patalpose leidžia kurti žmogaus sveikatai palankų mikroklimatą ir prisideda prie kasdienės savijautos gerinimo. Kadangi prieš patekdamas į vidų, oras yra perfiltruojamas, namuose kvėpuojame švariu oru, be jokių dulkių, bakterijų ar mikrobų.
Namuose naudojami rekuperatoriai jau ne vienerius metus yra laikomi vienu svarbiausiu statybos sprendimu Skandinavijos šalyse. Čia montuojama įranga pasižymi itin aukštais patikimumo rodikliais ir technologiniu pažangumu. Savo klientams „Vilpra“ siūlo ypač kompaktiškus ir lengvai montuojamus ENSY rekuperatorius, sukurtus Norvegijoje ir puikiai tinkančius Lietuvos klimatui. ENSY rotaciniai rekuperatoriai itin efektyvūs ir tylūs, su integruotu valdymu, drėgmės jutikliu bei pašidytuvu. Įsigijus „Wi-Fi“ modulį įrenginys gali būti valdomas išmaniuoju įrenginiu. Itin platus asortimentas (horizontalūs ir vertikalūs, integruotą gartraukį turintys rekuperatoriai ir kt.) prisitaiko prie individualių pirkėjų poreikių ir gyvenamosios erdvės reikalavimų. Visai įrangai suteikiama 3 metų garantija. Aukšto efektyvumo TITON ir ENSY rekuperatorius galite apžiūrėti „Vilpros“ salone. Mūsų kvalifikuoti specialistai visuomet patars, kokia įranga geriausiai atitiks Jūsų poreikius ir atsakys į visus Jūsų klausimus.

Pasirinkimo kriterijai – individualus sprendimas
Rekuperacinės sistemos gaminamos įvairaus galingumo ir skirtingų modifikacijų. Pirmiausia reikėtų apsispręsti, kokios klasės namą statysite, nuo to priklausys ir vėdinimo sistemos pasirinkimas, ir jai keliami efektyvumo reikalavimai. Svarbu atsižvelgti ir į energijos sąnaudas bei sistemos triukšmo lygį.
Rekomenduojame rinktis aukšto naudingumo koeficiento rekuperatorių, kuris veiktų tyliai (nepamirškite, kad įrenginys dirbs nuolatos). Pagrindinis rekuperacinės sistemos efektyvumo kriterijus – grąžinamos šilumos koeficientas. Šiuolaikiniai modernūs įrenginiai gali grąžinti net iki 95 proc. iš patalpos išeinančios šilumos. Kadangi Lietuvos orai yra permainingi, pasidomėkite, kaip įrenginys dirbs žemose temperatūrose, pvz., kai kurie rekuperatoriai gali būti sujungiami su šildymo sistema. Pirkėjai taip pat gali rinktis centralizuotą arba decentralizuotą sistemą. Apie pastarąją kalbama tuomet, kai namuose įrengiami vienas ar keli į sieną montuojami mini rekuperatoriai, kuriems nereikia ortakių sistemos. Tuo tarpu centralizuota sistema turi vieną vėdinimo įrenginį, nuo kurio visose patalpose išvedžiojami ortakiai. Ilgametė „Vilpros“ patirtis leidžia įgyvendinti įvairius vėdinimo sprendimus, todėl kviečiame konsultuotis su mumis. Pasiūlysime Jums profesionalią įrangą ir patarsime visais jos montavimo, įrengimo bei priežiūros klausimais.