Ateities energija namuose: kaip įdarbinti saulę?

Mokslininkų teigimu, saulės energetikos technologijų vystymasis yra neišvengiamas. Brangstant elektros energijai ir augant CO2 kiekiui, gyventojų žvilgsniai vis dažniau krypsta į atsinaujinančius energijos šaltinius ir inovatyvius saulės modulius, kurie gali būti montuojami į nedideles elektrines šalia namo, ant pastato stogo ar fasado. Be to, kiekvienais metais augant elektros kainai, investicijos, skirtos žaliesiems saulės moduliams, atsiperka vis greičiau. UAB „Vilpros“ ekspertai pažymi, kad pasinaudojus APVA suteikiama parama ir INBANK lizingo pasiūlymu, pradėti taupyti galima jau nuo pirmojo mėnesio, priklausomai nuo elektrinės galingumo. Vertinant ilgalaikę perspektyvą ir turint omenyje, kad saulės moduliai tarnauja maždaug 25–30 metų, išlaidos elektrai lieka minimalios, leidžiančios ženkliai sutaupyti.

Saulės energetikos evoliucija arba  fotovoltiniai elementai, kurie prisijaukino saulę

Žmonėms niekuomet nekilo abejonių dėl to, kad saulė yra galingiausias atsinaujinančiosios energijos šaltinis visoje žemėje. Tačiau tik per pastaruosius 150 metų mokslininkai suprato, kaip suvaldyti saulės energiją ir ją pritaikyti kasdienėje veikloje. Šioje srityje bene didžiausią indelį davė Japonijos ir Vokietijos mokslininkai, kurie metų metus dirbo ties saulės energetikos technologijų tobulinimu, kas padėjo plėsti fotovoltinių elementų ribas. Laikui bėgant saulės pažabojimas kasdieniams tikslams tapo paprastesnis, o pagamintos energijos kaina pradėjo mažėti. Ir nors prieš kurį laiką saulės moduliai buvo montuojami tik ant kosminių erdvėlaivių, kurie kainavo milijonus, šiandien nuosavas saulės elektrines gali įsigyti vis daugiau žmonių, norinčių naudoti žaliąją energiją.
UAB „Vilpra“ generalinis direktorius Martynas Vėgėlė teigia, kad rinkoje matomas didelis fotovoltinių elementų paklausos augimas: „Kalbant apie saulės energetiką, viena svarbiausių sąvokų čia yra fotovoltiniai elementai, iš kurių yra surenkami saulės moduliai, leidžiantys „sugauti“ saulės energiją ir iš jos pagaminti elektrą. Namuose montuojamas saulės elektrines sudaro fotovoltinės panelės, įtampos keitikliai ir sistemos tvirtinimo elementai. Priklausomai nuo konkrečios situacijos, elektros energijos poreikio ir investicijų, tokios saulės elektrinės gali tiek dalinai, tiek pilnai aprūpinti visai šeimai reikalingu elektros energijos kiekiu“.
Žvelgiant į šiandieninės rinkos tendencijas, galime džiaugtis, kad augant saulės modulių efektyvumui, keičiasi namuose montuojamų saulės elektrinių kaina, todėl jos tampa prieinamos kiekvienam vartotojui. Pasak saulės energetikos ekspertų, technologinė pažanga, kurią matome šiandien, yra milžiniška, tačiau neapsiribojant tuo, šios technologijos yra ir toliau aktyviai tobulinamos.

Manoma, kad saulės modulių paklausa Lietuvoje augs dar sparčiau 

Per pastaruosius keletą metų elektros energijos vartotojų skaičius Lietuvoje padvigubėjo. Prognozuojama, kad ateityje šios apimtys dar labiau augs. Specialistai teigia, kad didėjantį saulės modulių populiarumą lemia Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skiriama parama ir kasmet krentanti saulės energijos kaina (tuo pačiu, – didėjanti elektros tinklų energijos kaina). Neabejotinas atsinaujinančios energetikos privalumas yra tai, kad šis energijos šaltinis yra netaršus, padedantis spręsti šiuo metu itin aktualų klimato kaitos klausimą.
Didelis postūmis, paskatinęs lietuvius investuoti į saulės elektrines, yra nuo 2019 m. įsigalioję elektros energetikos ir atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymų pakeitimai, kurie palengvino saulės jėgainių įrengimą buitiniam naudojimui. Ilgą laiką be papildomų sąlygų ir formalumų fiziniams asmenims buvo leidžiama statyti tik 5 kW ar mažesnės galios saulės jėgaines, tačiau dabar, nesirūpinant sudėtingomis teisinėmis procedūromis, galima įrengti ir 10 kW galios (ar, supaprastinta tvarka, – ir galingesnes) saulės jėgaines, o tai itin aktualu žmonėms, kurių elektros poreikis yra didesnis, pvz., asmenims, kurių namai yra šildomi elektra, šilumos siurbliu ar turintiems elektromobilį.

Kaip saulės energiją panaudoti namuose?

Kol saulė šviečia, ant stogo sumontuota saulės elektrinė šią šviesą verčia elektros energija. Visi prietaisai, kurių darbui reikalinga elektra, gali naudoti saulės energijos pagamintą elektrą. Tačiau, ką daryti tuomet, kai saulė pasislepia už horizonto, o vakare elektros reikia labiausiai?
Kad būtų patenkinti individualūs elektros vartotojo poreikiai, iš saulės sugeneruota elektra yra paduodama į bendrą elektros tinklą, kad vartotojas pats galėtų nuspręsti, kur ir kada ši elektra bus panaudota. Kitaip sakant, saulės elementai yra jungiami prie centralizuoto elektros tinklo, kad nepanaudota elektros energija būtų kaupiama ir panaudojama vėliau.
Vis dėlto, reikėtų žinoti, kad elektros energijos saugojimas elektros tinkluose nėra nemokamas. Jei elektra nėra vartojama, t. y. ji yra tiekiama į tinklus, už kiekvieną saugomą kilovatvalandę reikia susimokėti. Ir nors teoriškai saulės energijos pagamintą elektrą galima naudoti visiems elektriniams prietaisams, t. y. indaplovei, dulkių siurbliui, virduliui ar net ir individualiai namų šildymo įrangai, praktikoje susiduriama su tam tikrais nesklandumais, pvz., jei namų ūkis įsirengia mažesnio galingumo saulės modulius. Jei energijos suvartojimo rodikliai yra gana dideli, pvz., šeimoje yra elektromobilis, kurį reikia reguliariai krauti, vien saulės sugeneruotos energijos gali ir nepakakti. Tokiu atveju tenka dalį elektros energijos pirkti iš elektros energijos tinklų. Jei turėtumėte klausimų, kokius saulės modulius pasirinkti ir kaip juos pritaikyti individualiam namų ūkiui, susisiekite su „Vilpros“ ekspertais, kurie, įvertinę Jūsų elektros energijos poreikius ir galimybes, padės pasirinkti konkrečiai Jums tinkamiausią įrangą.
UAB „Vilpra“ yra oficialus visame pasaulyje žinomų gamintojų „Jinko Solar“, „Solis“, „Kripter“ atstovas Lietuvoje ir Baltijos šalyse, savo klientams siūlanti aukščiausios kokybės įrangą, lyderiaujančią tiek technologijų, tiek inovacijų srityse. Visiems gaminiams bei įrangos montavimo darbams „Vilpra“ suteikia vienas ilgiausių garantijų rinkoje, o visoje Lietuvoje veikiantis serviso tinklas leidžia operatyviai reaguoti ir spręsti su įrangos darbu susijusias problemas.

Apie saulės modulių priežiūrą ir investicijos atsiperkamumą

Lietuvoje dažniausiai perkami pilni saulės elektrinių komplektai, įskaičiuojant ir elektrinės montavimą bei projektavimą. Šiuo metu populiariausios yra vidutinio dydžio – 5 kW galios – saulės elektrinės, kurios per mėnesį vidutiniškai pagamina apie 415 kWh (kilovatvalandžių) elektros energijos (per metus – apie 5 tūkst. kWh). Žinoma, elektrinė gali būti ir 10 kW, ir galingesnė – viskas priklauso nuo to, kiek elektros energijos suvartojate.
M. Vėgėlė pažymi, kad svarstantiems apie saulės elektrinę, didžiausią dėmesį reikėtų skirti rangovams: „Paprastai saulės elektrinės yra montuojamos ant stogo, o tai viena jautriausių namo dalių, todėl reikia, kad įranga atitiktų aukštus kokybės reikalavimus, o darbus atliktų profesionalūs meistrai. Bendraudami su ilgametę patirtį turinčia įmone, galėsite būti tikri, kad bus atsižvelgta į individualius Jūsų poreikius ir suteiktos išsamios konsultacijos dėl optimalaus sprendimo būtent Jūsų atveju. Kadangi elektrinės montuojamos 25–30-čiai metų, nereikėtų priimti skubotų sprendimų“.
Bendra saulės elektrinės kaina priklauso tiek nuo pasirinktos įrangos, tiek nuo projektavimo ir montavimo darbų, kurie individualioje situacijoje gali skirtis. Žinoma, visų pirma reikėtų įvertinti, kiek elektros energijos per metus suvartojate, kadangi gaminti daugiau elektros, nei jos sunaudojama, neapsimoka.
Saulės elektrinės atsiperkamumas priklauso nuo jai skirtų investicijų, suvartojamos elektros kiekio, taip pat – elektros energijos, kurią siūlo elektros tinklai, kainos. Skaičiuojama, kad vidutiniškai saulės elektrinė atsiperka per 10–15 metų. Kadangi elektrinėms suteikiamos net kelias dešimtis metų siekiančios garantijos, jos ne tik spėja atsipirkti, bet ir suteikia didelės naudos. Be to, kadangi šiuo metu saulės elektrinių įsirengimą remia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), investicijų atsipirkimo sulaukiama dar greičiau, vidutiniškai per 5–7 metus.
Kalbėdami apie saulės elektrinių priežiūrą, ekspertai teigia, kad šioms sistemos ji beveik nereikalinga. Kadangi saulės elektrinės neturi judančių dalių, greito susidėvėjimo čia taip pat nėra, be to, nereikia jokių išlaidų kurui, tepalams ir kitoms reikmėms. Paprastai visi priežiūros darbai apsiriboja elektrinės nuplovimu aukšto slėgio siurbliu kartą per metus ar kelis, tačiau galima to ir nedaryti, nes visus nešvarumus paprastai nuplauna lietus.
UAB „Vilpra“ teikia išsamias konsultacijas visais su saulės energetikos įranga susijusiais klausimais. Susisiekite su mumis telefonu, el. paštu arba atvykę į mūsų saloną – mes padėsime pasirinkti, patarsime, suprojektuosime ir pateiksime Jūsų lūkesčius atitinkantį pasiūlymą. Dirbame su naujausia planavimo bei projektavimo programine įranga, todėl galime pasiūlyti efektyviausius montavimo sprendimus ir tiksliai apskaičiuoti gamybą bei atsipirkimą.