„Vilpra“ ketina išnuomoti trečdalį šiemet planuojamo baigti statyti logistikos centro

Pandemijai prieš metus gerokai pakoregavus kai kada iš inercijos veikusių verslų planus, rinką šiemet sujudino nauji geopolitiniai įvykiai. Ir tai Lietuvos verslo ekonominiam naudingumui turės ne mažesnę įtaką, nei priverstinis užsidarymas dėl viruso – verslo sėkmė priklauso ne tik nuo kokybiškos produkcijos ir įdirbio, bet ir nuo tiekimo grandinės efektyvumo. O pastaroji ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje jau stipriai trūkinėja. Pasak „Vilpra“ generalinio direktoriaus Martyno Vėgėlės, kaip ir 2014 m., įvedus sankcijas Rusijai, artimiausiu metu poreikis sandėliavimo patalpoms taip pat gali stipriai išaugti, rašoma bendrovės „Vilpra“ pranešime spaudai.

Įvykiai pasaulyje diktuoja augančią sandėlių paklausą

„2021 m. pradžioje po pandemijos atsigaunantis verslas bei skaitmenizacijos šuolis išjudino komercinio nekilnojamojo turto rinką ir verslininkai patalpas savo prekių sandėliavimui rinkosi pagal geriausią siūlomą nuomos kainą bei lokaciją, tačiau netrukus, dėl susidariusios geopolitinės padėties stringant produkcijos tiekimui bei Rusijos agresijos akivaizdoje, nerealizuotoms prekėms sandėliuoti gali tekti nuomotis tai, kas liko. „Registrų centro“ duomenys rodo, kad 2021 m. NT registre buvo įregistruota tik 11 tūkst. kv. m. ploto sandėliavimo pastatų, o modernių, šiuolaikinius tvarumo standartus atitinkančių, logistikos centrų pasiūla – dar mažesnė“, – sako „Vilpra“ generalinis direktorius.

Remiantis nekilnojamojo turto paslaugas teikiančios įmonės „Inreal“ duomenimis, 2021 m. pirmą pusmetį laisvų plotų moderniuose logistikos objektuose Vilniaus regione buvo apie 2 proc., Kaune – apie 1 proc., Klaipėdoje – kiek daugiau nei 5 proc. Tai patvirtina ir 2021 metų gruodį Lietuvos banko užsakymu atlikta Nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių lūkesčių apklausa: kad Vilniuje nuomojamų sandėliavimo patalpų trūksta, manė 80 proc., Kaune – 71 proc. respondentų. Prieš pusmetį taip manančių apklausos dalyvių Vilniuje nebuvo, o Kaune per metus ši dalis padidėjo 51 proc. punktu.

Atsirandančios naujos sandėliavimo patalpos dažniausiai šio poreikio nepatenkina, nes įvairiais skaičiavimais, daugiau nei 70 proc. jų ploto būna naudojama ne nuomai, bet patalpas pastačiusių įmonių reikmėms. Tik likusios patalpos būna prieinamos kitiems rinkos žaidėjams, ir tai ne visada – didžioji dalis patalpų būna išnuomojama dar prieš projekto užbaigimą.

Nauja tendencija – augant poreikiui, sandėlius pasistatyti

„Mes patys iki šiol naudojomės nuosavomis 3,7 tūkst. kv.m. sandėliavimo patalpomis Vilniuje ir kelis sandėlius nuomojomės keliose logistikos paslaugas teikiančiose įmonėse, tačiau įmonės plėtra reikalauja didesnių ir patogesnių erdvių, o jų rinkoje rasti nėra taip lengva. Mūsų pajėgumai, momentiniai ir metiniai pinigų srautai didėja, pardavimai praėjusiais metais augo 38 proc., savo veiklą plečiame į kaimynines Latviją ir Estiją, šiais metais vien tik iš Kinijos planuojame atsisiųsti daugiau nei 200 konteinerių prekių, todėl nusprendėme Vilniuje, Ukmergės plente, šalia „BRC Autocentro“, statyti savo logistikos centrą. Nuo 2022 m. sausio mėnesio persikraustėme ir sėkmingai juo naudojamės, o apie trečdalį likusių logistikos centro patalpų, kurios artimiausiu metu bus baigtos statyti ir priduotos eksploatacijai, nuomosime. Jau dabar matome, kad tokių patalpų poreikis didėja, o tuo pačiu mes dar ir diversifikuosime savo verslą“, – planais dalijasi „Vilpra“ generalinis direktorius M. Vėgėlė. Pasak jo, rinkai skirto apie 5 tūkst. kv.m. ploto nuomos administravimui pasitelkti industrinio nekilnojamojo turto profesionalai – „Colliers International Advisors“.

Pasak Regimanto Kacevičiaus, „Colliers International Advisors“ partnerio ir pramonės bei logistikos paslaugų grupės vadovo, situacija šiandieninėje sandėliavimo patalpų rinkoje tikrai specifinė – pandemija suaktyvino paklausą, per trumpą laiką susiduriama jau su antru stipriu statybos kainų augimu, ir, lyg to būtų negana, Vilniuje dėl išaugusių krūvių institucijose stipriai vėluoja naujų pastatų statybos leidimų išdavimas. „Vilpra“ laiku priimtas sprendimas statyti patalpas ne tik, savo, bet ir rinkos reikmėms, padės bent nežymiai kompensuoti pasiūlos ir paklausos disbalansą. Nenuostabu, kad pastaruoju metu sulaukiame nemažai užklausų dėl galimybių įsikurti strateginėje lokacijoje“, – sako R. Kacevičius.

Augančios energetikos kainos taip pat turi įtakos sandėlių pasirinkimui

„Rinkdamiesi patalpas, anksčiau verslininkai dažniausiai dėmesį skirdavo nuomos kainai ir logistinėms galimybėms, mažesnį prioritetą – prestižui. Tačiau jau kelerius metus rinkoje stebime ryškų pokytį, nes šiuolaikinis sandėlis tampa verslo darbo principų ir vertybių veidrodžiu. Lyginant su senos statybos logistikos sandėliais, šiuolaikinių pastatų skirtumas matomas jau projektavimo stadijoje – visai kiti reikalavimai keliami šilumos klasei, tvarumui, energijos taupymo ir kitiems technologiniams sprendimams.
Žinoma, sandėlis lieka sandėliu – tokia jo paskirtis, tačiau naudojamos medžiagos, energetiniai sprendimai ir darbo sąlygos logistikos centre darbuotojams gerokai skiriasi. Kaip ir šiuo metu itin aktualūs žalieji autonominės energijos sprendimai. Žinodami tokių patalpų poreikį, 12 tūkst. kv. m „Vilpra“ logistikos centrą Vilniaus rajone įrengėme taip, kad ir patiems būtų ekonomiškai naudinga jame dirbti“, – pokyčius vardija M. Vėgėlė.

Šaltinis: lrt.lt