Rugsėjo 21 d. skelbiamas naujas APVA kvietimas norintiems įsirengti nuosavą saulės elektrinę

Augant alternatyviosios energetikos galimybėms, įsigyti nuosavą saulės elektrinę tapo gerokai paprasčiau, o sumažėjusiomis sąskaitomis už elektrą galima džiaugtis iškart. Įsirengę saulės elektrinę, tampate praktiškai nebepriklausomi nuo elektros tinklų ir nuolatinių jų kainų kitimų. Be to, naudodami žaliąją energiją, prisidedate prie švarios ir tvarios ateities kūrimo. Siekdama skatinti gyventojus naudotis atsinaujinančios energijos šaltiniais APVA (Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra) kviečia registruotis paramos, skirtos įsirengti saulės elektrinę namuose, gavimui.

Kaip veikia saulės elektrinės sistema?

Nusprendus įsirengti saulės elektrinę namuose, ant nuosavo namo stogo ar žemės sklypo yra statomi specialūs modulių laikikliai, o ant jų montuojami saulės moduliai, gaminantys nuolatinę elektros srovę. Specialus inverteris nuolatinę srovę (DC) pakeičia į kintamąją srovę (AC) ir elektros energija išskirstoma po namus. Momentinė energija yra naudojama iškart nemokamai, o energijos perteklius yra siunčiamas saugojimui į ESO. Prireikus energijos, ji pasiimama gerokai mažesne kaina, kadangi yra mokamas tik elektros saugojimo mokestis. Kitaip sakant, turėdami dvipusę apskaitą, visą pagamintą – bet nesuvartotą elektros energiją – perduodate saugoti į tinklą ir ją atgaunate už naudojimosi tinklais paslaugos kainą (kurią nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija). Apskaitos laikotarpis tęsiasi metus – nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d., kas leidžia vasaros metu pagamintą energijos perteklių naudoti ne tik vakarais, bet ir žiemos metu.

Rugsėjo 21 d. skelbiamas naujas APVA kvietimas paramos gavimui

Pirmasis 2020 m. APVA kvietimas pasinaudoti Europos Sąjungos parama fiziniams asmenims, ketinantiems įsirengti saulės elektrines, buvo skelbiamas šių metų sausį. Buvo numatyta, kad paramos suma už 1 kW bus 323 Eur. Paramą gavę asmenys galėjo pasinaudoti lizingo paslauga arba įsigyti saulės elektrinę be lizingo.
Atsižvelgiant į augančius gyventojų poreikius ir didėjantį susidomėjimą saulės elektrinėmis, Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra nusprendė paankstinti būsimus kvietimus dėl paramos gavimo. Pirmasis jų buvo skelbiamas 2020 m. liepos 1 d., antrasis kvietimas saulės elektrinės įsirengimui ant namo stogo bus skelbiamas 2020 m. rugsėjo 21 d. Anksčiau šiuos kvietimus buvo numatyta skelbti tik 2021 m. sausio 2 d.
Siekiant sudaryti kuo palankesnes sąlygas saulės elektrinės įrengimui, su liepos 1 d. kvietimu buvo numatyta ir dar viena svarbi naujovė – gyventojai, neturėję galimybės nuosavomis lėšomis įsirengti saulės elektrinę namuose, ir nusprendę tai daryti išsimokėtinai, galėjo gauti didesnę – 381 Eur – fiksuotą išmoką už 1 kW elektrinės galios. Atsakymai dėl iki liepos 1 d. pateiktų paraiškų dėl paramos gavimo buvo suteikti rugpjūčio mėnesį. Spėjusius pasinaudoti parama, kviečiame kreiptis į UAB „Vilpros“ konsultantus, kad gautumėte jūsų elektros energijos poreikius atitinkantį saulės elektrinės įrengimo pasiūlymą ir pradėti elektrinės įrengimo darbus. Primename, kad 2020 m. rugsėjo 21 d. bus skelbiamas naujas APVA kvietimas paramos, skirtos individualių namų savininkams, planuojantiems įsirengti saulės elektrinę ant namo stogo, gavimui.

Nuo ko pradėti?

Jei galvojate apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą, vienas pirmųjų darbų, kuriuos turėtumėte padaryti, – kreiptis į UAB „Vilprą“ ar kitą jūsų lūkesčius atitinkančią bendrovę, galinčią pasiūlyti APVA standartus atitinkančią įrangą ir atlikti saulės elektrinės įrengimo darbus. Prieš pradedant elektrinės montavimą, būtina įvertinti tokius veiksnius kaip jūsų suvartojamas elektros energijos kiekis per mėnesį, elektros įvadas, stogo plotas, kryptis ir kt. Bendradarbiaudami su profesionalais, galinčiais suteikti jums išsamias konsultacijas, galėsite priimti racionaliai pagrįstą sprendimą ir būti tikri dėl savo investicijos tvarumo. Jūsų pasirinkta įmonė taip pat padės sutvarkyti visus tarpinius veiksnius, užpildyti paramos paraišką, išimti išankstines prisijungimo sąlygas iš ESO, perduoti įrengtos elektrinės dokumentus APVA ir kt.
Kam suteikiama APVA parama? APVA parama gali būti skiriama fiziniams asmenims, kurie nuosavybės teise valdo vieno arba dviejų butų gyvenamosios paskirties namą arba sodo namą (žemės sklypą, jei saulės elektrinė bus įrengiama ant žemės).
Kokie reikalavimai keliami saulės elektrinėms? Įranga turi būti nauja, atitikti ES reikalavimus ir būti pažymėta atitinkamais ekologiniais ženklais. Keitikliui turi būti suteikta ne mažiau nei 5 m. garantija ir bent IP65 apsauga. Saulės moduliams turi būti suteikta ne mažiau nei 10 m. produkto garantija, o efektyvumo garantija po 25 m. naudojimo turi siekti ne mažiau nei 80 %. Saulės moduliai taip pat turi turėti CE sertifikatą ir atitikti bent IP65 apsaugos reikalavimus.
Per kiek laiko saulės elektrinė turi būti įrengta? Paprastai saulės elektrinę įrengti privaloma per 9 mėn. nuo APVA kvietimo pradžios, tačiau dėl valstybės lygio ekstremaliajai situacijai valdyti nustatyto karantino režimo dviem mėnesiams buvo pratęstas projektų įgyvendinimo terminas pareiškėjams, teikusiems paraiškas 2020 m. sausio mėn. Numatyta, kad įdiegti paraiškoje nurodytą įrenginį ir pateikti išlaidų kompensavimo prašymą privaloma ne vėliau kaip per 11 mėn. nuo kvietimo pabaigos, t. y. iki 2020 m. gruodžio 31 d.
Kokie įpareigojimai atsiranda gavus finansavimą? Asmuo, gavęs paramą, 5 metus be rašytinio APVA sutikimo negali perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę. 5 metus asmeniui draudžiama parduoti elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai. Tap pat per visą 5 metų laikotarpį asmuo įsipareigoja sudaryti sąlygas APVA tikrinti, ar sumontuota elektrinė yra / ar tinkamai veikia.

Saulės elektrinės įrengimo sprendimai individualiems klientų poreikiams

UAB „Vilpra“ yra oficialus „Jinko Solar“ ir „Solis“ – įrangos, atitinkančios visus APVA standartus – atstovas Lietuvoje ir Baltijos šalyse, teikiantis saulės elektrinių garantinę ir pogarantinę priežiūrą. Atsižvelgdama į klientų poreikius, „Vilpra“ siūlo inovatyvią, pasaulyje lyderiaujančių gamintojų saulės jėgainių įrangą, teikia išsamias konsultacijas elektrinių pasirinkimo, montavimo ir APVA paramos gavimo klausimais.
Saulės elektrinės montavimo darbai gali būti atliekami vos kelių savaičių bėgyje, todėl bendrovė siūlo išplėtotus sprendimus asmenims, jau užpildžiusiems APVA paramos paraišką iki liepos 1 d., taip pat asmenims, planuojantiems saulės elektrinės įrengimo darbus nuo spalio mėnesio. Elektrinės montavimas atliekamas ne tik vasaros ir rudens metu, bet ir žiemą, kol nėra sniego, taip pat ir ankstyvą pavasarį, kad vartotojui būtų suteikta galimybė sukaupti reikalingą elektros energijos kiekį per visą vasaros sezoną. Daugiau informacijos apie saulės elektrinės įrengimą gavus APVA paramą ar įsigyjant lizingu galite rasti čia. Visiems „Vilpros“ siūlomiems saulės moduliams suteikiama 12 m. garantija, inverteriams – 5 m. garantija (su galimybe pratęsti iki 10 m.).
Jei turėtumėte klausimų ar norėtumėte pasitarti, susisiekite su „Vilpros“ konsultantais ir mes paruošime geriausiai jūsų poreikius atitinkantį įrangos pasiūlymą, padėsime sutvarkyti dokumentus APVA kompensacinei išmokai gauti, suteiksime išsamią informaciją apie pirkimo lizingu galimybes ir sąlygas.