Titulinis puslapis
D.U.K

Dažnai užduodami klausimai


Šildymo įranga

Kokio tipo katilai būna?

Katilas - pagrindinis šildymo sistemos komponentas,todėl katilą rinktis reikia labai atsakingai.

Kieto kuro katilai - kūrenami mediena ir granulėmis.Tai patikimas ir ilgaamžis šildymo būdas, kurį įsirengti nereikia labai didelių investicijų, tačiau toks šildymo būdas yra imliausias laikui. Mediena kūrenamą katilą reikia kurti 2-3 kartus per parą. Granuliniai katilai užtikrina gana aukštą komforto lygį, kurą pildyti reikia  kas 3-5 dienas, yra galimybė tiksliai valdyti katilo vandens temperatūrą. Renkantis kieto kuro katilus reikia numatyti vietą kuro sandėliavimui.

Dujiniai katilai - dėl mažai dėmesio reikalaujančios priežiūros ir lengvo įrengimo vieni populiariausių katilų. Pasirinkus pilnai automatizuotą kondensacinį dujinį katilą, kuris nuo įprastų dujinių katilų skiriasi itin aukštu naudingumo koeficientu - net iki 109 %, yra galimybė papildomai, 15-20 %, sumažinti šildymo kaštus.

Skystojo kuro katilai – tai alternatyva neturint galimybės įsigyti dujinį katilą, tačiau pageidaujant automatizuoto šildymo. Norint įsigyti skysto kuro katilą reikia pagalvoti apie vietą skysto kuro talpai.

 

Elektriniai katilai – dažniausiai pasirenkami papildomam šildymui arba neturint kitos išeities. Elektrinių katilų privalumai  lengvas įrengimas ir ekologiškumas.

Kaip paskaičiuoti kokio galingumo katilo reikia Jūsų namui?

 

Katilo galingumas paprastai parenkamas, atsižvelgiant  į šildomų patalpų tūrį. Pagal standartą dažniausiai skaičiuojama, kad  1 KW apšildo 10 kv. m., kai patalpų aukštis yra apie 2,5  metro. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į pastatą, jo varžą, pastato šilumos atidavimo koeficientą, tuomet katilo galingumą verta patikėti suskaičiuoti specialistams. Dažniausiai pastato šilumos praradimui kompensuoti pridedama apie 15-30 % papildomo galingumo

Kuo skiriasi dujų generacijos katilai nuo kieto kuro katilų?

Dujų generacijos katilai priskiriami kieto kuro katilų tipui, bet veikimo principas skiriasi.  Dujų generacinių  katilų kūrenimui būtinos sausos malkos, kurios degdamos išskiria dujas, o ventiliatorius nupučia jas į apatinę degimo kamerą. Kameroje vyksta antrinis degimas tokiu būdu didėja katilo darbo našumas ir išsiskiria itin mažas kenksmingų CO dujų kiekis. Dujų generacinius kieto kuro katilus lengva prižiūrėti bei valdyti, malkų reikia užkrauti 1 kartą per parą, o sistemoje naudojant akumuliacinės talpas dar rečiau. Pagrindinis  reikalavimas - šį katilą kūrenti sausomis malkomis. Jei naudosite drėgnas malkas katilas veiks kaip kieto kuro katilas ir praras efektyvumą.

Akumuliacinė talpa kas tai ?

Akumuliacinė talpa  - vieta skirta šilumos gamybos pertekliui šildymo sistemoje sukaupti, o esant trūkumui - atiduoti šilumą į sistemą, tuo pačiu siekiant sumažinti katilo įkrovimų kuru dažnumą bei garantuojant tolygų patalpų šildymą. Akumuliacinė talpa rekomenduojama esant mažai vandens talpos šildymo sistemai su priverstine cirkuliacija, kuri apsaugo sistemą nuo užvirimo.

Kuo skiriasi paprasta dujinis katilas nuo kondensacinio?

 Dujiniai kondensaciniai katilai turi aukštesnį naudingumo koeficientą (apie 15%) nei paprasti dujiniai katilai. Tai reiškia, kad maždaug tiek lėšų galėsite sutaupyti pirkdami dujas. Kondensacinis katilas naudoja energiją, susidarančią vykstant kondensacijos procesui, kai vandens garai šilumokaityje virsta vandeniu. Toji energija grįžta į sistemą su pašildytu grįžtamuoju vandeniu. Kondensacinis katilas tokį naudingumo koeficientą pasiekia tik tada, kai į šildymo sistemą patenkanti temperatūra ne didesnė kaip 50 °C, o išeinanti – 30 °C, o šildant įprastu katilu normaliai patalpų temperatūrai palaikyti reikalinga radiatorių temperatūra didesnė nei 50 °C . Taigi kondensacinius katilus tinka montuoti name su grindiniu šildymu. Jeigu savo name keisite įprastą katilą į kondensacinį reiks sumontuoti didesnius radiatorius arba padidinti jų kiekį.

Kokie būna dujiniai kondensaciniai katilai?

Dujiniai kondensaciniai katilai būna skirtingų tipų. Katilai su momentiniu buitinio karšto vandens ruošimu. Momentinis karšto vandens ruošimas be vandens šildytuvo, atsiradus karšto vandens poreikiui  jį paruošia atskiras šilumokaitis

Katilai su galimybe prijungti tūrinį vandens šildytuvą - prie katilo prijungus tūrinį vandens šildytuvą, katilas pirma užkaitina šildytuvą, o paskui tik palaiko norimą temperatūrą. Toks karšto buitinio vandens ruošimo būdas yra ekonomiškesnis, bei yra galimybė naudoti įvairaus tūrio ir tipo šildytuvus.

 

Katilai su  integruotu tūriniu vandens šildytuvu- ekonomiški, kompaktiški, užtikrina pastovią karšto vandens temperatūrą bei komfortą.

Dujiniai katilai ir efektyvumo klase A ir ErP žymėjimas kas tai?

Efektyvumo ženklas skirsto gaminius į energijos vartojimo efektyvumo klases – nuo A++ iki G. A++ klasė reiškia labai aukštą efektyvumą, o G klasė – žemą energijos vartojimo efektyvumą. ErP direktyva reiškia „su energija susiję gaminiai“ (energy-related products). Direktyva taip pat žinoma kaip Ekologinio projektavimo direktyva. Ja siekiama padėti vartotojams, šildymo įrangos gamintojams ir montuotojams pasirinkti labiausiai energiją taupančius gaminius ir taip sumažinti CO2 išsiskyrimą. Naujosios šildymo sistemos turės atitikti ErP direktyvos keliamus efektyvumo reikalavimus. Tai nebus taikoma jau sumontuotiems nekondensaciniams katilams, juos bus galima naudoti toliau. 

Kam reikalinga katilo automatika?

Valdymo automatika padeda katilui optimaliai ir ekonomiškai „gaminti" šilumą - reaguoja į lauko temperatūros pokyčius, suteikia galimybę valdyti visų patalpų arba kiekvienos patalpos temperatūras atskirai, diagnozuoja gedimus, garantuoja didesnį visos šildymo sistemos efektyvumą. Taip pat automatika sumažina žmogaus įsikišimą į šildymo sistemos darbą. Katilinės valdymo automatikos pagalba galima sutaupyti net iki 20 % kuro sąnaudų bei išleidžiamas lėšas šildymui. Moderni automatika išvykus vartotojui suteikia galimybę valdyti katilinės darbą nuotoliniu būdu, serviso meistrui - diagnozuoti bei šalinti gedimus net neatvykus į objektą.

Kokie būna vandens šildytuvai ir kaip jie veikia?

 Vandens šildytuvai būna įvairių tipų: momentiniai, kombinuoti, elektriniai.

Momentinis vandens šildytuvas yra mažų išmatavimų, jį galima montuoti po kriaukle ar kitur. Šis šildytuvas energijos reikalauja tik šilto vandens leidimo metu. Tai reiškia, jog nepatiriami nuostoliai rezervuare šildant ar saugojant šiltą vandenį. Tinka sodo namelyje, sodyboje ir kitur, kur nėra galimybės pastatyti kaupiamojo vandens šildytuvo.

Kombinuoti vandens šildytuvai jungiami į šildymo sistemą prie katilo, kuris ruošia karštą vandenį šildymo sezono metu, o vasarą, katilui neveikiant įmontuoto elektrinio teno pagalba.   Kombinuoti vandens šildytuvai geriausiai tinka gyvenamiesiems namams bei kotedžams, turintiems atskirą šildymo katilą. Šildytuvai gali būti vertikalūs arba horizontalūs. Jeigu yra vietos dažniau montuojami vertikalūs šildytuvai.

Greitaeigiai vandens šildytuvai savo ypatingai galingo ir efektyvaus šilumokaičio dėka puikiai tinka šildyti vandenį nuo išorinių šilumos energijos šaltinių. Jis ypatingai tinka turintiems dujinį ar granulinį katilą, nes karštas vanduo greitai  paruošiamas sumontuotoje talpoje, galingam šilumokaičiui perduodant šilumą nuo šildymo katilo.

Elektriniai vandens šildytuvai juose vanduo kaitinamas specialiu elektriniu tenu. Elektriniai vandens šildytuvai nereikalauja didelio galingumo elektros įvado, tad jie sumažina elektros nuostolius, šildant vandenį paprastuose namuose. Šių šildytuvų talpą reikėtų rinktis pagal asmenų skaičių (2-3 asmenų šeimai užtenka 80 litrų talpos elektrinio vandens šildytuvo).

Radiatoriai, kaip juo parinkti ir kokio tipo būna?

Radiatorius viena svarbiausių centrinio šildymo sistemos dalių, jo dėka šiluma perduodama į patalpas. Svarbiausias radiatorių parametras yra jo galingumas, kuris žymimas vatais (W). Radiatoriaus galingumas turi būti didesnis arba lygus šilumos poreikiui patalpoje. 1 m² gyvenamosios patalpos apšildymui reikalingas apie 100 W galingumo radiatorius (naujos statybos namuose su gera šilumos varža pakanka ir 60 W). Geriausia radiatorių įrengti kambaryje po langu - pro langą prasiskverbiantį šaltą orą radiatorius sušildo ir temperatūra tolygiai pasiskirsto patalpoje. Pasirenkant kitą vietą, reikalingas didesnis ir galingesnis radiatorius. Renkantis radiatorių būtina atkreipti dėmesį į jų pajungimą:jie būna – šoninio, apatinio ir centrinio pajungimo.

 Konvektoriai, kada rinktis juos?

 Konvektoriai – idealus sprendimas patalpoms, kuriose įrengti vitrininiai langai. Nepriekaištingas šilumos atidavimas, nedidelis pastatomų konvektorių aukštis, puikus dizainas šiuos šildymo prietaisus daro nepastebimus ne tik didelėse, bet ir mažose patalpose, o į grindis įleidžiamus konvektorius sunku iš karto ir pastebėti.

 Ar antifrizas tinka naudoti šildymo sistemose nuo užšalimo?

 Jeigu sistemoje būtų vien tik vamzdynas, tai tikrai tiktų. Tačiau paprastai sistemą sudaro katilai, siurbliai ir kita įranga, todėl reikia žiūrėti į tų prietaisų techninius pasus ir instrukcijas, tam kad būtų aišku, ar antifrizas netrukdys normaliam įrangos darbui. Geriausiai šildymo sistemą užpildyti neužšąlančiu skysčiu, arba tam tikru santykiu jį skiesti su vandeniu (skiedimo santykis priklauso nuo temperatūros ir jis būna nurodytas instrukcijoje).

 Kokioms sistemoms naudojamas PPR vamzdis?

 PPR -polimerizuotų vamzdžių sistema, labai populiari nes nėra brangi. Naudojama vandentiekio, nuotekų ir  šildymo sistemose. Stabilizuotas polipropileno vamzdis su aliuminio folija, dažniausiai naudojamas šildymo sistemose. Polipropileninis vamzdis yra gaminamas iš aukščiausios rūšies polipropileno, naudojant naujausias ir pažangiausias technologijas. Pagrindinės vamzdžio savybės: mažo svorio, lengvai pernešami, sumontuojami bei transportuojami, eksploatavimo trukmė daug ilgesnė nei kitų vamzdžių sistemų, gali būti laisvai prijungti prie bet kokio tipo vamzdžių. Ši vamzdžių sistema laikoma viena iš pačių patikimiausių šiai dienai naudojamų sistemų.

 Kokie grindinio šildymo privalumai?

 Šildant patalpas grindų skleidžiama šiluma, pasiekiamos labai geros komforto sąlygos - kojos šyla, o galva neperkaista. Didelis šiltas paviršius skleidžia kur kas malonesnę šilumą nei keletas įkaitusių radiatorių.Grindų šildymo sistema būtina visame kambario plote. Tai neleidžia susidaryti drėgnoms, šaltoms vietoms, bei nesudaromi konstrukciniai įtempimai tarp šildomo ir nešildomo ploto, svarbu ir higienos požiūriu sausose vietose nėra sąlygų veistis mikroorganizmams.

 Kokią grindų apdailą galima naudoti, esant grindiniam šildymui?

 Ant šildomų grindų galima dėti įvairią apdailą: akmeninę, keraminę, plastikinę, kiliminę, medžio mozaiką, grindų dailylentes bei iki 20 mm storio parketą ir kitą dangą, kuriai gamintojas suteikia specialų ženklą, nurodantį, kad danga tinkama taikyti šildomoms grindims. Ar apdaila tinkama, sprendžiama pagal jos pasipriešinimą šilumai, kuris neturi viršyti 0,15 m²K/W. Geriausiai tinka akmeninė arba keraminė apdaila, kurios pasipriešinimas šilumai mažiausias. Kuo didesnis pasipriešinimas šilumai, tuo daugiau reikia šildyti vamzdžiuose cirkuliuojantį vandenį. Taip pat sunaudojama daugiau vamzdžio, nes jį reikia tankiau kloti. 

Atsinaujinančios energijos įranga

  Kas yra geoterminis šildymas?

Geoterminis šildymas – tai modernus šildymo būdas. Šilumos siurblys ima pirminę energiją iš grunto, gruntinio vandens ar oro ir paverčia ją šiluma, kurią naudoja pastatui šildyti ir buitiniam karštam vandeniui ruošti. Svarbiausia yra tai, kad gaunamas šilumos kiekis yra apie 4-5 kartus didesnis už sunaudotą energiją. Tai ekologiškas, modernus šildymo būdas, tačiau, norint įsirengti šilumos siurblį - reikalinga didelė pradinė investicija. Geoterminio šildymo įranga 150 kvadr.metrų ploto apytiksliai kainuoja apie 11-13 tūkst. eurų.

 Kas yra šilumos siurblys?

Geoterminis šildymo principas -  šilumos siurblio dėka paimama nemokama šiluma iš aplinkos,  t. y.  iš žemės, vandens, oro. Šilumos siurblys naudoja dirvoje arba vandenyje natūraliai susikaupusią šilumą. Norint įsirengti geoterminį šildymą, reikia atsižvelgti į keletą faktorių: kokia bus šildymo sistema; ar pakanka žemės ploto šilumos  kolektoriui įrengti; ar bus rezervinis katilas; ar gruntiniai vandenys yra giliai.

Kokie yra mano namo šiluminiai nuostoliai?

 Standartiniai šilumos nuostoliai Lietuvoje yra apie 65-70 W/m² naujos statybos namams, o norint žinoti tikslius jūsų būsto šiluminius nuostolius reikia daryti šildymo projektą.

Dūmtraukiai ir kaminai

Kokia yra kamino įdėklo paskirtis?

 Įdėklo paskirtis - apsaugoti
plytų dūmtraukį nuo agresyvaus kondensato ardomojo poveikio ir tokiu būdu
prailginti dūmtraukio eksploatavimo laiką. Plonasienis įdėklas greitai įkaista
ir temperatūra jame viršija rasos taško temperatūrą. Taigi, sumažėja kondensato
susidarymo galimybė. Lygios dūmtraukio sienelės užtikrina didelį degimo
produktų išmetimo greitį, o su jomis išmetama ir dalis nesusikondensavusių
garų. Priklausomai nuo kamino matmenų ir kuro rūšies, mūsų bendrovė gali
pasiūlyti ir tinkamus įdėklus - iš nerūdijančio rūgščiai atsparaus plieno
gaminamus standžius apvalius, ovalius arba lanksčius spiralinius.

Ar įmanoma įsirengti kaminą neteršiant aplinkos?

 Įsirengiant kokybišką sertifikuotą dūmtraukį, aplinka neteršiama, be to, maksimaliai
sumažinamas gaisro bei kenksmingo poveikio sveikatai pavojus.

Kuo dažniausiai skundžiasi tie, kas turi įsirengę kaminus?

Žmonės, įsirengę kokybiškus dūmtraukius, paprastai visai nesiskundžia, skundžiasi tie, kurių kaminai yra seni ir reikalauja rekonstrukcijos, o dažniausi skundai - traukos nebuvimas ar nesandarumas. Mūsų bendrovės specialistai gali padėti išspręsti visas šias problemas.

Kaip žinoti, kad kaminas įrengtas gerai?

 Visų pirma, reikia, kad kaminą montuotų atestuota įmonė, kuri žino, kaip tai daryti, tada nekils klausimų, ar jis įrengtas gerai. Jei vis dėlto tokių klausimų iškyla, siūlytume kreiptis į
mūsų specialistus, kurie atliktų patikrą.

Kokia yra tinkama kamino priežiūra?

UAB "Vilpra" specialistai pataria dūmtraukio priežiūrai naudoti degimo katalizatorių "SADPAL", kurio visada galite įsigyti mūsų prekybos salonuose. Pagrindinė taisyklė -
nekūrenti katilo ar židinio jam neskirtu kuru (pvz., plastmasės, gumos
dirbiniais ir pan.). Patartina prieš šildymo sezoną kaminą išvalyti.

Kokių priemonių imtis, kad dūmtraukis būtų saugus?

 Norint, kad dūmtraukis tarnautų ilgai ir būtų saugus, reikia į jį sumontuoti nerūdijančio rūgščiai atsparaus plieno įdėklą, kuris atitiktų reikalaujamus temperatūros, sandarumo,
atsparumo suodžių gaisrui, kondensato poveikiui bei korozijai reikalavimus.

Ar, norint įsirengti kaminą, būtina kviesti specialistą?

 Tam, kad ateityje nekiltų nereikalingų rūpesčių, įsirengiant saugų, tvarkingą, visus reikalavimus atitinkantį kaminą, specialistų pagalba būtina.

Kas yra pristatomas dūmtraukis?

Pristatomi apšiltinti (dvisieniai) dūmtraukiai susideda iš dviejų (vidinio ir išorinio) skirtingo
skersmens vamzdžių. Tarp šių vamzdžių yra šiluminės izoliacijos sluoksnis,
kuris apsaugo dūmtraukį nuo greito atvėsimo, sulaiko šilumą. Jo storis
priklauso nuo katilų kuro rūšies. Šie dūmtraukiai gali būti montuojami prie
gyvenamojo namo, katilinės išorinės sienos arba pastato viduje.

Iš kokių medžiagų pagaminti kaminai kokybiškiausi?

 Visi sertifikuoti dūmtraukiai  yra gana kokybiški, nepriklausomai, iš kokių medžiagų yra pagaminti. Kaminai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų, tokių kaip šamotas, keramika ar
nerūdijantis rūgščiai atsparus plienas. Visi UAB "Vilpra" gaminami dūmtraukiai
yra sertifikuoti, t.y. atitinka visus privalomus ES reikalavimus.

Kuriuo metų laiku geriausia įrengti kaminą?

 Dūmtraukį geriausia montuoti šiltuoju metų laiku ir, svarbiausia, kad nebūtų lietaus, nes tada įmanoma viską gerai užsandarinti.

Kuri medžiaga tinkamiausia dūmtraukiui padengti?

 UAB "Vilpra" dūmtraukiams padengti naudoja cinkuotą skardą, spalvotą skardą Rannila ir
atsparų rūgščiai nerūdijantį plieną. Be abejo, geriausia dūmtraukį padengti
atspariu rūgščiai nerūdijančiu plienu, nes jo savybės ir atsparumas gamtos
poveikiams yra geriausias.

Kada geriau įsirengti vienasienį, o kada - dvisienį dūmtraukį?

Vienasienis dūmtraukis - tai sumūryto kamino papildymas, montuojamas apsaugai nuo įvairių rūgščių ir kondensato poveikio, kurie susidaro degant skystam ar kietam kurui. Dvisienis -
lengvų konstrukcijų ir lengvai surenkamas iš vieno metro segmentų, dažniausiai
jis montuojamas tada, kai nėra galimybės statyti plytinio dūmtraukio arba jo
skersmuo nepakankamas pasirinktam šildymo įrenginiui.

Kuo skiriasi vienasienis kaminas nuo dvisienio?

 Vienasienis dūmtraukis, dar vadinamas įdėklu į kaminą, yra montuojamas į sumūrytą plytinį dūmtraukį, o dvisienis dūmtraukis - tai apšiltintas, susidedantis iš dviejų skirtingo skersmens vamzdžių, tarp kurių yra šiluminės izoliacijos sluoksnis, apsaugantis dūmtraukį nuo greito atvėsimo.

Kuo skiriasi kaminas nuo dūmtraukio?

 Tai yra vienas ir tas pats, tik naudojami skirtingi pavadinimai.

 Kuo dažniausiai skundžiasi tie, kas turi įsirengę kaminus?

 Žmonės, įsirengę kokybiškus dūmtraukius, paprastai visai nesiskundžia, skundžiasi tie, kurių kaminai yra seni ir reikalauja rekonstrukcijos, o dažniausi skundai - traukos nebuvimas ar nesandarumas. Mūsų bendrovės specialistai gali padėti išspręsti visas šias problemas.


Židiniai, krosnelės

Kaip teisingai kūrenti židinį? Kaip įžiebti ugnį? Ar reikia popieriaus? Ką dar galima naudoti užkūrimui? Kiek ir kokio dydžio malkų dėti? Kaip žinoti ar pakanka oro? Kaip ugnį gesinti?

Prieš įkuriant ugnį, reikia išjungti gartraukį (jei jis bendroje patalpoje su židiniu) ir perjungti rekuperatorių į padėtį „židinys“arba rekuperatorių visai išjungti, atidaryti dūmų ir oro tiekimo sklendes.

Kad įžiebti ugnį,  reikia pasiruošti balanų,  popieriaus ir degtukų arba specialių židinių įkūrimui skirtų priemonių. Negalima uždarame židinyje įkūrimui naudoti degių skysčių.

Gerai įsidegus kurui, oro tiekimo sklendes reikia sureguliuoti taip, kad malkos degtų ramiai.

Svarbu neprikrauti per daug kuro iš karto- ne daugiau 2-3 pliauskas, t.y. 4 kG. Prieš kiekvieną papildymą kuru, žaizdrą reikia sujudinti ir naują kuro sluoksnį dėti tolygiai virš grotelių.

 

Ugnį gesinti galima tik uždarius oro tiekimo sklendes.

Kaip prižiūrėti židinį? Kaip dažnai reikia valyti pelenus? Kiek laiko turėtų praeiti nuo paskutinio kūrenimo?

Prieš kiekvieną užkūrimą židinį reikia išvalyti, nuvalyti vidinę stiklo pusę. Kad ketinis židinio ugniakuras tarnautų ilgai, gamintojai pataria daryti 4-6 val per parą pertrauką, t.y. leisti židiniui ataušti, jį išvalyti ir tik tada iš naujo užkurti. Ši taisyklė negalioja pvz. „Seguin Duteriez“ ar „Franco Belge“ firmos ugniakurams - aukštos kokybės ketus „nepavargsta“ nuo ištisinio kūrenimo šaltojo sezono metu.

Kodėl aprūksta židinio stiklas ir kodėl svarbu jį prižiūrėti? Kaip ir kuo jį valyti? Ar medžiagos, kuriomis kūrenimo metu stiklas pasidengia iš vidaus, sumažina šilumos prasiskverbimą?

Vidinė židinio stiklo pusė labiausiai aprūksta, kai kurui naudojamos neišdžiūvę malkos. Geriausios malkos- šviesi išdžiovinta mediena (maksimalus drėgmės kiekis 20 proc.) su nedideliu dervos kiekiu, turinti mažai šakų: ąžuolas, beržas, vaismedžiai. Toks kuras dega tolygiai ir jo anglys ilgai rusena. 

Paprastai stiklai labiau aprūksta ir kūrenant rusenimo režimu.

Svarbu stiklą dažnai nuvalyti, kad matytumėte ugnies grožį ir palengvintumėte jo nuvalymą. Stiklą valyti galima tik tada, kai ugniakuras atšalęs. Valoma audinio šluoste specialiomis stiklų valymo priemonėmis.

Nedaug aprūkusį stiklą galima nuvalyti drėgna šluoste su trupučiu pelenų.

Apaugęs dervomis stiklas blogiau perduoda šilumą.

Kokios malkos tinkamiausios kūrenimui? Ar galima naudoti nedžiovintą medieną?

Židinį reikia kūrenti sausomis, iki 20 proc.) drėgnumo malkomis. Geriausios malkos - šviesi išdžiovinta mediena (maksimalus drėgmės kiekis 20 proc.) su nedideliu dervos kiekiu, turinti mažai šakų: ąžuolas, beržas, vaismedžiai. Židinyje nekūrenkite sintetinių , presuotų statybinių ir buitinių atliekų, degančių mineralinių medžiagų (anglies, sauso spirito ir pan.) Tai kenkia ir Jūsų sveikatai ir aplinkai.

Kodėl rūksta židinys ir kaip to išvengti? 

Dažniausiai židinys rūksta , kai patalpose trūksta oro. To galima išvengti tiesiog pravėrus langą ar orlaidę. Nauji židiniai jau įrengiami su oro iš lauko, rūsio ar garažo tiekimo tiesiai į ugniakurą funkcija.

Židinys dar gali rūkti dėl neišvalyto ar per žemo dūmtraukio, netaisyklingos židinio jungties su dūmtraukiu, kai prijungta keletas prietaisų į vieną dūmtraukį.

Kodėl kemšasi dūmtraukis ir kaminas? Ar reikia valyti jį profilaktiškai? Kada ir kip dažnai tą rekomenduotumėte daryti? 

Lėtai degant malkoms, ugniakure išsiskiria

suodžiai , dervos ir kitos organinės medžiagos, kurios nusėda ant dūmtraukio sienelių. Šios medžiagos degios-gali užsidegti dūmtraukyje. Po kiekvieno šildymo sezono reikia dūmtraukį išvalyti mechaniškai, šepečiu. Dūmtraukis valomas, kai suodžių ir dervų sluoksnis viršija 0,5 cm.

Nuo minkštų suodžių sankaupų dūmtraukyje gelbsti specialios paskirties milteliai-katalizatorius (pvz.SADPAL), kurie beriami ant degančių žarijų.

3 svarbiausios taisyklės: ko negalima daryti kūrenant židinį.

- Negalima ugniakuro perkaitinti, t.y. vienu kartu prikrauti per daug kuro.

- Negalima deginti šiukšlių.

- Negalima lengvai užsiliepsnojančių medžiagų laikyti arčiau, kaip per 500 mm nuo veikiančios krosnelės.

Kokie didžiausi netinkamos priežiūros ir naudojimo pavojai?

Didžiausias netinkamos židinio priežiūros pavojus- tai gaisras.

Kiti pavojai- tai bloga dūmtraukio trauka-dūmai patalpoje, ugniakuro dalių deformacijos nuo perkaitinimo, sunkus valymas, kai ugniakuras ar dūmtraukis ilgai nevalyti.

Kondicionavimo ir vėdinimo įranga

Vonios kambario įranga

Iš ko gaminami keraminiai santechnikos prietaisai?

Keraminiai santechnikos prietaisai gaminami iš santechninio porceliano.

 Kokios medžiagos naudojamos santechninio porceliano gamyboje?

 Naudojamos medžiagos: molis, kaolinas, kvarcinis smėlis.

 

Kodėl santechnikos prietaisai dengiami glazūra?

Santechnikos prietaisai dengiami glazūra dėl lygesnio paviršiaus, mažesnių nešvarumų kaupimosi, estetinio vaizdo, platesnio spalvų pasirinkimo.

Kaip skirstomi unitazai pagal montavimo būdą?

Pastatomi ant grindų (su išoriniu arba potinkiniu bakeliu) ir pakabinami (su išoriniu arba potinkiniu bakeliu).

Kaip skirstomi unitazai pagal kanalizacijos prijungimo būdą?

Horizontalus, vertikalus, įstrižas bei universalus (vario).

Kuo skiriasi unitazo dangčiai iš termoplastiko ir duroplasto?

Termoplastikiniai dangčiai – gaminami iš polipropileno ir dažniausiai yra “minkšti”, duroplastiniai dangčiai – presuojami iš plastiko dulkių ir yra “kieti” (atrodo kaip keraminiai).

Kas tai yra “Slow close” (Soft close) sistema ir kur ji naudojama?

Ši sistema naudojama unitazų ir bide dangčiuose. Ji užtikrina savaiminį dangčio uždarymą.

Kaip skirstomi praustuvai pagal montavimo būdą?

 Praustuvai gali būti montuojami prie sienos, dedami ant baldo, integruojami į stalviršį (iš viršaus ir apačios).

Kuo skiriasi standartiniai praustuvai nuo baldinių?

Baldiniai praustuvai dažniausiai turi paruošą baldų montavimui (šlifuota apačia arba speciali užlaida – tarpui tarp baldo ir praustuvo uždengti).

Kaip skirstomi maišytuvai pagal montavimo būdą?

Maišytuvai pagal montavimo būdą gali būti virštinkiniai ir potinkiniai (integruojami).

Kaip skirstomi maišytuvai pagal valdymo būdą?

Vienos svirties, dviejų rankenėlių ir sensoriniai.

Kuo ypatingi termostatiniai maišytuvai?

Termoelementas (termostatas), esantis maišytuvo viduje, palaiko pastovią nustatytą vandens temperatūrą.